Το σχολείο μας είναι πρωινό. Bρίσκεται στην οδό Κυριακοπούλου 11, στα Μετέωρα Πολίχνης. Το Σχολείο είναι 12θέσιο, έχει 35 εκπαιδευτικούς και 327 μαθητές.

Είναι ένα από τα 961 πιλοτικά δημοτικά σχολεία με ενιαίο αναμορφωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα (ΕΑΕΠ). Το υποχρεωτικό πρόγραμμα είναι από τις 8:10 έως τις 14:00, και το ολοήμερο πρόγραμμα λειτουργεί μέχρι τις 16:15 το απόγευμα.

Σε όλες τις τάξεις, εκτός των άλλων μαθημάτων διδάσκονται Αγγλικά, Πληροφορική, Καλλιτεχνικά, Θεατρική αγωγή και Μουσική.

Στεγάζεται σε κτίριο που κατασκευάστηκε το 1970. Διαθέτει σύγχρονες εγκαταστάσεις (βιβλιοθήκη, αίθουσα θεάτρου, αίθουσα Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, κλειστό γυμναστήριο και γήπεδα μπάσκετ.

Κάθε χρόνο εφαρμόζονται προγράμματα πολιτιστικά, περιβαλλοντικά, αγωγής υγείας, φιλαναγνωσίας κ.α., με την απρόσκοπτη συνεργασία εκπαιδευτικών και μαθητών.